BAKIM VE DESTEK HİZMETLERİ

erisim

UZAKTAN ERİŞİM İLE DESTEK

Sunucu veya network sistemlerinde oluşan problemler ya da bu sistemler için alınmak istenen teknik destek, internet üzerinden, uzaktan erişim yoluyla sağlanmaktadır.

head

ÇAĞRI BAZLI SERVİS HİZMETİ

Telefon, e-posta veya internet üzerinden servis merkezine ulaşan arıza bildirimlerine, destek mühendislerinin atanması ve yönlendirilmesi hizmetidir.

ayarlar

YERİNDE DESTEK HİZMETİ

Müşterilerin sorunlarına, sözleşme koşulları çerçevesinde, yerinde destek verilerek, sorun giderilmektedir.

tools

PERİYODİK DESTEK VE BAKIM

Periyodik bakım sırasında cihaz kontrolleri, arıza giderme, fiziksel bağlantı kontrolleri gibi sözleşmede yer alan koşullar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır. Bu sayede arızaya sebep olabilecek durumların önüne geçilmekte ve performans korunarak iş devamlılığı sağlanmaktadır.

phone

TELEFONDA DESTEK HİZMETİ

Sözleşmeli işletmelerden çağrı geldiğinde, çağrı merkezi müşterinin talebini ve destek koşullarını inceleyerek, çözüme ulaşmaya çalışır. Sorun, telefon ile çözülemiyorsa; destek koşulları çerçevesinde, yerinde destek hizmeti verilmektedir.

camera

GÜVENLİK DESTEK HİZMETİ

Kapalı devre kamera sistemlerinde (CCTV) geniş bir çözüm yelpazesine sahibiz. Her kurumun risk analizini titizlikle gerçekleştirip, o kurumun özgün gereksinimlerine en uygun teknolojili kamera sistemi çözümleri sunuyoruz.

logo
konumKızılsaray Mahallesi Milli Egemenlik Cad. No: 7/ı
Muratpaşa / ANTALYA